Nutnost čistoty provazů se zdá podružnou, ale opak je pravdou! Často jsem byl svědkem toho, jak se lidé k provazům chovají, potažmo se tak chovají ke svému partnerovi. Bohužel je dnes celkem běžným jevem, půjčit si cizí provazy až na workshopu. Pokud tedy nemáte jasno v tom, jestli chcete investovat pár korun do vlastních provazů, které vám do začátku budou stačit, musíte vědět, jak rozeznat špinavý provaz! (nejraději bych tuto větu stylizoval zcela jinak, ale přizpůsobil jsem ji dnešním trendům, v tomto článku není místo pro ortodoxní pohled) K tomu nám slouží všechny smysly, neměli bychom bagatelizovat žádný z nich. Jedním z nejdůležitějších je tu zrak a čich. Provazy by nikdy neměly zapáchat, nebo dokonce čpět a barva by měla být po celé délce provazu konstantní. V době, kdy se stalo vázání věcí veřejnou a partnera mnohdy určuje až „los“ na různých workshopech, by právě čistota provazů měla být na prvním místě! Pokud jste propadli provazům, věnujte pozornost následujícím řádkům.IMG_-9bwzgi

Je poměrně veliká pravděpodobnost, že vaše nevysvětlitelné zdravotní problémy, mohou být způsobeny špinavými provazy. Ne každé zarudnutí kůže je způsobené alergií na použitý materiál. Může ho způsobovat něco zcela jiného – infekční onemocnění, nebo parazit.

Infekční nemoci vyvolává jejich původce. Tím mohou být různé mikroorganizmy – nejčastěji bakterie nebo viry, dále i prvoci či plísně. K přenosu stačí opravdu docela málo, stačí pouze „dodržení“ následujícího řetězce.

  • Zdroj nákazy – Posledních pár let, se váže masově a mnohdy mechanik, nezná ani pravé jméno figuríny, o zdravotním stavu nemluvě!
  • Cesta přenosu – Provaz. Pokud se často střídají partneři, je riziko nakažení stejné, jako u nechráněného pohlavního styku!
  • Vnímavý jedinec – Bohužel jím můžete být právě vy!

Parazit je organismus, který pro svůj život potřebuje jiný organizmus, tzv. hostitele, kterého svým způsobem života poškozuje. Nevyhýbají se ani lidem. Někteří se vyskytují ve střevech, jiní v trávicím traktu a další mohou pomocí lymfatického či krevního řečiště putovat kamkoli v organismu. Řetězec nakažení je zcela stejný.

Nicméně ani vědomí toho, že moje lehkomyslnost způsobila vážné zdravotní problémy, nebo dokonce smrt člověku nebude tím, po čem zrovna většina z vás touží! Straším vás záměrně, neboť výše popsané problémy mohou nastat, přitom udržování provazů v čistotě není zase tak složitý proces. Podle druhu materiálu  je možné některé provazy běžně prát v pračce a námaha spojená s očistou se vám několikanásobně vrátí v prožitku. O energii, kterou touto péčí předáte provazům, ani nemluvím.

Napřed si trochu probereme materiály, které jsou nejčastěji používany k výrobě provazů.

  • Syntetické provazy jsou poměrně rozšířené a oblíbené pro svoje nízké pořizovací náklady a velkou barevnou škálu. Jdou bez problémů prát v pračce a tím pádem jsou více méně bezúdržbové.
  • Bavlna je také dobře pratelná, jen po praní potřebuje napnout.
  • Směs lnu a konopí se poměrně často vydává za čistě konopné provazy . Jde bez velkých problémů prát v pračce, ale je nutné je po praní napnout.
  • Směs juty a syntetiky bývá dost často bývá deklarována jako čistě jutový provaz, ale stačí jen kousek namočit a víme, kde je pravda. Z mého pohledu jde o zcela nevhodnou kombinaci materiálů, protože každý potřebuje jiný druh údržby.
  • Juta je materiál poměrně složitý na údržbu, není možné jej prát v pračce. Je nutné ho po praní napnout, opálit, přeleštit, potřít olejem, navoskovat a následně zapéct při teplotě cca 130 – 150°C, což u syntetických materiálů nelze!!

Není to zase tak složité. Ano, juta opravdu potřebuje poměrně značnou dobu, než se dostane do kondice a je použitelná pro vázání.  Existuje nepřeberné množství návodů na „léčení“ provazů, jeden naleznete i na mých stránkách, https://www.rakosky-ratanky.cz/leceni-provazu/

IMAG0309Možná si někteří z vás řeknou proč tolik povyku? Je nutné si uvědomit, že provazy jsou mnohdy vedeny i jinudy, než šablonou WS. Podvazování pohlavních orgánů a protahování mezi stydkými pysky je zcela normální věc, a pokud vám někdo tvrdí, že váže ze zcela jiných důvodů než je ukojení sexuální energie, tak lže! Je nutné si uvědomit, že sex není jen strkání něčeho někam a k dosažení sexuálního uspokojení používáme právě provazy, nebo jiné pomůcky běžné v BDSM. Dokážete si doufám představit, co dokáže udělat koktejl tělesných tekutin v zanedbaných provazech a jak velké riziko podstupujete s pocitem bezpečí. Promiskuita je v provazech brána jako normální věc a někteří pořadatelé ji zapůjčováním provazů ještě podporují a budí v lidech falešný pocit bezpečí.

Prosím vás o používání selského rozumu. Pokud máte zájem naučit se vázat, investujte do svého zdraví. Kupte si obyčejnou syntetickou šňůru na prádlo, hlavně nesmí být s duší. Pokud vám někdo tvrdí, že je jedno, když partnera neznáte, tak je to s prominutím osel!

Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, dělejte vše s čistou hlavou a pro někoho. Mě osobně vědomí pro koho vyrábím, naplňuje pozitivní energií, která, jak věřím, se otiskne do hotového provazu. Proto nikdy nebudu dělat kilometry bez tváře. Zřejmě jsou provazy a představa vzrušení, které způsobují, můj fetiš…

Petr Svoboda

  1. S. Jsem si jistý, že tento článek vyvolá debatu a jelikož je naše shibari scéna proslavená klanovou nesnášenlivostí a souboji mnohých eg, jsem na ni celkem zvědavý.